Националната Априловска гимназия отбеляза своя патронен празник

Тържественото отбелязване на 189-та година от създаването на първото новобългарско светско училище по българските земи премина под мотото „Пътуване към познанието“ Неслучайно пътуването бе избрано като метафора за честването на годишнината, защото променливите, несигурни времена още повече изискват мяра, в която традицията и настоящето градят бъдещето, а Априловото училище винаги е било път и дом, и свят за посветилите му се.

Традиционно празникът започна с училищната интелектуална игра „Шифърът на Априлов“, създадена и за пръв път осъществена през 2011 г. от Кольо Генев, възпитаник на гимназията от випуск 2012. Отново подготовката на играта бе поверена на 10 а клас, хуманитарен профил.

В традиция се превръща и срещата с Кирил Вълчев, генерален директор на БТА, който предложи на учениците стажантски програми. От завършилите през миналата година кандидат – стажанти, Марин Колев е вече студент, стажант и стипендиант на БТА .

В празничния урок „От 9-ти до 10-ти. Да си ученик през соца“ по идея на Стефка Костадинова и Красимира Ангелова бе приложена взаимоучителната метода и 12 клас, профил „История и цивилизация“, влязоха в ролята на учители като представиха пред деветокласниците някои практики и дори реликви, от социалистическото минало в образованието – правилници, дневници, бележници, снимки, чрез интеракция разиграха етюди от приемането в пионерската организация и Комсомола. Идеята се породи вследствие на изучаването на този период в профилираното обучение в 12 клас по „История и цивилизация“ и трудността при преподаването и възприемането му, като целта е опознаване на миналото чрез архивите и паметта, а не чрез конюнктурното говорене и клишетата, за да могат учениците сами да направят сравнение между училището преди и сега. Накрая деветокласниците бяха предизвикани да се усетят неповторимата атмосфера на филма „Вчера“.

Дигитализираните реликви бе ново  предизвикателство, в което част от учениците от 12 клас представиха пред Актовата зала отново най-ценните книги на гимназията – „Паметната книга“ и Албума на учителите и на място  ги дигитализираха.

В 11.00 ч.  бе тържественият час на класа  за осмокласниците, в който единадесетокласниците ги запознаха с историята по наименуването на стаите и представиха личността на патроните на всяка стая чрез исторически материали и игри. Трябва да се отбележи, че презентациите на единадесетокласниците бяха вдъхновяващи, подготвени с усет, талант и почит към историята на училището.

Акцентът в програмата винаги е ритуалът пред паметника, който винаги  е в 12 часа, а словото на директора поставя онази тънка нишка на доверие и преклонение, по която повежда учениците от миналото, през паметта към настоящето и бъдещето.

Веднага след ритуала и поднасянето на цветя започна бинарният интердисциплинарен урок за десетокласниците (история и литература),  подготвен от 10 г клас по идея на Красимира Ангелова и Деница Парахулева, в който чрез историческите познания на учениците и уменията им в областта на публичната реч представиха съд над Владимир Расате, техни помощници и ментори бяха нашите възпитаници, понастоящем юристи – Христина Петкова – Генчева и Кристиян Любенов, който е главен юрисконсулт на Община Габрово, а от тази година преподава право на професионалните паралелки в гимназията.  А Христина е един от най-талантливите ни ученици, в момента работи в адвокатска кантора.

Встъпването в 190-та година на Априловото училище поставя и началото на подготовката за тържественото честване на поредната знакова кръгла годишнина през 2025 г.

Енергията, ентусиазмът, волята и творческото вдъхновение, с които учениците и колегията посрещат всеки празник, и тази година се претвориха в изненади, в нови форми на сътрудничество и креативност и показаха, че делникът всъщност гради празника, а празникът е есенцията на сътвореното в делника.

Владилена Катевска