Участие на ученици от НАГ в международен проект по програма „Еразъм+“ за учебна мобилност и младежки обмен

В периода 3–8 февруари 2026 г. ученици  от гимназията  взеха участие в международна младежка мобилност по програма „Еразъм+“ (KA151-YOU) в гр. Кастория, Северна Гърция.

Проектът „Nature in depression! Air, water and land at risk“ („Природата в депресия! – Въздух, вода и земя в риск“) събра енергични млади хора от България, Гърция, Румъния и Унгария. Фокус на обсъждането бяха Целите за устойчиво развитие на ООН (Sustainable Development Goals)  свързани с опазване на околната среда, защита на водните екосистеми, устойчиво управление на отпадъците, климатични промени и екологичен отпечатък, зелена архитектура и устойчив начин на живот. 

Училищната ни общност беше представена достойно от:

Натали  Грозданова и Благовест Добрев – 9г клас

Борислав Иванов и Мария Дойчинова – 9д клас

Светлозара Андреева – 10а клас

Румина Михайлова – 10г клас

Ясмина Николова – 10д клас

Лъчезара Цветкова – 11г клас

Ивелина  Петкова и Михаил Тинчев – 11д клас

Учениците ни се включиха активно в образователни посещения, дискусии, ролеви игри и практически дейности, насочени към изграждане на екологична осъзнатост и активно гражданско участие.

Ръководители на групата бяха г-жа Росица Русева и г-н Петър Анчев – учители по английски език.  

По време на проекта учениците посетиха Екологичния център на Кастория, DIADYMA – център за разделно събиране на отпадъци, традиционните глинени села на Корестия, старата част на квартал Долтсо в Кастория, квартал Апозари и пещерата на Дракона, неолитното селище на открито в Диспилио, както и водопадите, биоаквариума и зеления парк на Едеса.

Учениците се потопиха в природата на езерото Кастория чрез круиз с традиционна лодка и соларно екологично корабче, наблюдавайки водните екосистеми и изучавайки устойчивия туризъм и практическото приложение на енергията от слънцето.

Наблюдаваха водни и сухоземни екосистеми, изучаваха устойчивото строителство, както и опазването на природата и културното  наследство. Участваха в ролеви игри и практически дейности, фокусирани върху водата, земята и въздуха.

Особено ценен момент беше доброто партньорство и съвместното представяне на България заедно с екипа на БСУ „Д-р Петър Берон“ – Прага с ръководител г-жа Красимира Ангелова, което допринесе за силно национално присъствие и бъдещи възможности за сътрудничество.

Участието в този обмен беше незабравимо преживяване за учениците и важна стъпка към изграждането на отговорни, ангажирани и европейски активни млади хора.